Home Campus Directory | A-Z Index

Campus holds 46th Commencement Ceremony graduating 180 students

Robert F. Beard giving commencement address
Robert F. Beard, president and CEO of UGI Utilities and a PSWS alumnus, addresses the Class of 2014 at its May 9 commencement ceremony.
5/9/2014 —

Penn State Worthington Scranton held its 46th Commencement on Friday, May 9 during a ceremony in the campus’ Multi-Purpose Building. 

Penn State Worthington Scranton Chancellor Mary-Beth Krogh-Jespersen, Ph.D. presided, and Robert F. Beard, Penn State Worthington Scranton and University alumnus, and president and CEO of UGI Utilities, delivered the commencement address. 

Mr. Beard was introduced by PSWS Advisory Board Vice Chair Dr. Darlene Dunay. Kathy Casarin, campus alumni society president, offered the alumni charge to the new group of Penn State Worthington Scranton alumni.

Michael M. Evans, the campus’ assistant chief academic officer and an instructor in nursing, served as faculty marshal for the ceremony.

“On behalf of our entire campus community, I would like to say it is a privilege for our campus faculty, staff, and our advisory board to join with all of you here tonight to honor those who have met the graduation standards of the Pennsylvania State University,” said Dr. Krogh-Jespersen. 

“Each and every graduate made intelligent use of the opportunities provided by our campus and University to learn and achieve…and it is our sincere hope that we have lived up to your many and varied expectations for a college education and helped prepare you for the next part of your journey and to fulfill your dreams.”

The current group of Penn State Worthington Scranton graduates joins over more than 15,000 baccalaureate and associate degree graduates from Penn State Worthington Scranton and over 750,000 from Penn State University.

Penn State Worthington Scranton granted baccalaureate degrees in American Studies; Business; Criminal Justice; English; Human Development and Family Studies; Information Sciences and Technology; Law and Society; Letters, Arts and Sciences; Nursing; Psychology; and Science.

Associate degrees were awarded in: Business Administration; Information Sciences and Technology; Letters, Arts and Sciences; and Nursing.

Several students graduated with honors of distinction.  

Graduating with Highest Distinction:  Keri M. DeRogatis, Clarks Summit.

Graduating with high distinction:  Alison M. Eroh, Scranton; Katherine N. Liotta, Scranton; Christopher J. Materewicz, Clarks Summit; and Theresa M. Peters, Olyphant.   

Graduating with distinction:  Shawn A. Beistline, Scranton; Michelle A. Eckert, Scranton;  Sean P. Hafferty, Pittston;  Brittany A. Krukowski, Dunmore; Jennifer C. Smedley, Carbondale; and Chris Tokodi, Scranton.

The following Penn State Worthington Scranton 2014 graduates, by Penn State college and degree earned are: 

Bachelor of Arts, American Studies:  Kyle E. Forry, Codorus; Brent K. Wilson, Scranton.


Associate in Science, Business Administration:
Lisa L. Fenstermacher, Hawley; Corey P. Miles, Dunmore; Andrea E. Odell, Honesdale; Helene Pallo, South Abington Twp.; Audrey T. Rivera, Milford; and Alessandro Tuzze, Mayfield.


Bachelor of Science, Business:
Maurie M. Babyar, Blakely; Brett A. Briganti, Scranton; James T. Bulkley, Milford; Bridget E. Burleson, Tunkhannock; Kelly Burnett, Moscow; Alexander T. Capron, Hop Bottom; Victoria L. Carnathan, Archbald; Kala M. Cieciorka, Dunmore; Joseph G. Degma, Archbald; Laurie A. Deininger, Moosic; Lindsey A. Dragwa, Browndale; Chris M. Fernandez, Dingmans Ferry; Shane J. Gallis, Scott Twp.; William F. Halstead; Chellsie M. Heil, Taylor; Inna Ivanov, Scranton; Arthur J. Jordan III, Clarks Green; Jeffrey J. Kavulich II, Clifford Twp.; Cheyanne N. Kresge, Lake Winola; Danielle J. Legg, Covington Twp.; Nicole M. Lynch, Greenfield Twp.; Cheyanne A. Miller, Olyphant; Angelo Montaro, Dunmore; Samantha L. Nicoteri, Greenfield Twp.; Genesis S. Nieves, Scranton; Samantha Runco, Springbrook Twp.; Courtney B. Seguin, Scranton; Kelsey D. Stewart, Madison Twp.; Chris Tokodi, Scranton; Colleen A. Warring, Waymart; Marlynn J. Wauran, Scranton; Brooke C. Yablonski, Moosic; Maura L. Zangardi, Dickson City; and Michael F. Zeshonski, Greenfield Twp.


Bachelor of Arts, English:
  Julia J. Buselli, Pittston; Casey P. Hayes, Dunmore; Justin A. Kurek, Jessup; Chelsea R. Latorre, Peckville; Kristina Latorre, Scranton; Anthony Menendez, Pittston; John J. Millnik, East Stroudsburg; Christina A. Munley, Scranton; Chelsea E. Patella, Milford; and Autumn R. Speckhardt, Lakeville.


Bachelor of Science, Human Development and Family Studies:
Amber L. Brodbeck, Moosic; Amanda M. Crowley, Dalton; Megan E. Dailey, Clarks Summit; Sarah L. Davis, Archbald; Brianna R. Demarco, Dunmore; Keri M. DeRogatis, Clarks Summit; Erin P. Devine, Clarks Summit; Mary Margaret M. Devine, Clarks Summit; Caitlin A. Doney, Honesdale; Scott V. Ephault, Olyphant; Veronica M. Gibbons, Hawley; Hannah E. Glossenger, Honesdale; Lauren Godowski, Moscow; Meggin M. Heller, Madison Twp.; Brittany M. Henkle, Edwardsville; Emma M. Hicks, Tunkhannock; Heather R. Konrad, Dunmore; Brittany A. Krukowski, Dunmore; Katherine N. Liotta, Scranton; Vanessa E. Minet, Moosic; Jessica C. Mumford, Mayfield; Mary Pittack, Jermyn; Theresa E. Postrion, Scranton; Brandon J. Puglisi; Katlyn E. Shulde, Carbondale; Kenneth J. Strauch, South Abington Twp.; Abbey E. Sweeney, Scranton; Sara E. Swingle, Avoca; Mariah L. Wegielewski, Scranton; and Sarah J. Yzkanin, Olyphant.


Associate in Science, Information Sciences and Technology:
  Jareth L. Snyder, Waymart.

 

Bachelor of Science, Information Sciences and Technology:  Shawn A. Beistline, Scranton; Michael C. Blasi, Pittston; Matthew T. Cannon, Old Forge; Vincent Dinoto, Lake Ariel; Eugene T. Donahue, Clarks Summit; Marc J. Eastman, Gouldsboro; Richard L. Gayle; Leland E. Greene IV, Clarks Summit; Chad M. Griffith, Dickson City; Sean P. Hafferty, Pittston; Christopher J. Materewicz, Clarks Summit; Bradford A. May, Union Dale; Brian A. Morton, Lake Ariel; Michael F. Niedzielski, East Stroudsburg; Emily E. Petrilla, Scranton; Michael J. Rafter, Jermyn; Richard V. Runco, Jessup; Alexandria Schraeder, West Pittston; Marianna Suslin, Scranton; Sean M. Teeple, Archbald; Sean J. Teevan, Olyphant.


Associate in Arts, Letters, Arts and Sciences:  Gabrielle B. Kaczkurkin, Springville; Christopher R. Kern, Clarks Summit; Maria F. Lawrence, Dunmore; Kenneth J. Legg, Olyphant; Jay B. Patel, Scranton; and Thomas J. Strackbein.

Bachelor of Arts, Letters, Arts and Sciences: Kelsie M. Arthofer, Montrose; Tyler M. Dempsey, South Abington Twp.; Michelle A. Eckert, Scranton; Alison M. Eroh, Scranton; Mia M. Mancuso, Old Forge; and Ashleigh R. Smith, Lake Ariel.


Associate in Science, Nursing:  Noreena L. Brown, Stroudsburg; Melissa M. Cotillo, Blakely; Jennifer L. Farrar, Dalton; Julianne Graziano, Jermyn; Wendy R. Kazmierski, Olyphant; Kelly A. Kilcoyne, Warrington; Nicole A. Klimash, Mayfield; Ashley Kocher, Dupont; Stacey M. Kordish, Peckville; Holly E. Lesh, Jefferson Twp.; Allison Y. Macias, Scranton; Matthew Marzani, Scranton; Traci L. McFeely, Milford; Renee Messina, Scranton; Samantha J. Mullen, Prompton; Jazmine N. Owens, Scranton; Theresa M. Peters, Olyphant; Sara A. Puksta, Scranton; Lauren M. Reddon, Susquehanna; Molly S. Schick, Scranton; Nakita Y. Shaffer, Waymart; Virginia C. Sharff, Tafton; Kristin E. Stanton, Nicholson; Jessica L. Telencio, Scranton; Sarah L. Velilla, Ardmore; and Alan S. Wisnewski, Archbald.


Bachelor of Science, Nursing:  
John A. Bukowski, Throop; Kayle Chesek, Peckville; Jacqueline A. Cook, Scranton; Nicole E. Cruise, Scranton; Megan M. Davis, Lake Ariel; Bryana M. Ettinger, Dickson City; Shelly-Ann N. Fagan, Archbald; Matthew J. Galchefski, Larksville; Krysten N. Gemski, West Pittston; Brian J. Hughes, Peckville; Alexa A. Kerecman, Throop; Lindsay M. Kokindo, Dickson City; Brikele Mallick, Carbondale; Amber L. Martin, Covington Twp.; Laura A. Merrill, Scranton; Nicole M. Negvesky, Tunkhannock; Cindy H. Noldy, Scott Twp.; Amber M. Novak, Waymart; Marjorie A. Pettit, Dunmore; Kelly A. Reesey, Dunmore; Lauren E. Sallurday, Scranton; Janice M. Schuler; Sarah E. Schweinsburg, Waymart; Sandra M. Scott, Peckville; Brittany A. Seigle, Pittston; London N. Seigle, Taylor; Dawn M. Shelley, Wyoming; Colleen Silva, Gouldsboro; Jennifer C. Smedley, Carbondale; Alicia E. Tait-Novak, Scott Twp.; Amber A. Vanchieri, Taylor; Stephanie A. Walsh, Moscow; and Jennifer A. Yanni, Danville.


Bachelor of Science, Science:
  Kirstie M. Kerekes, Scranton; and Dayna A. Picozzo, Covington Twp.

Bachelor of Science, Criminal Justice:  Kayla F. Molnar.


Bachelor of Science, Psychology:  Kelsey L. Edstrom, Taylor; Jolene L. Healey, Avoca; and Gabrielle E. Stelmak, Scranton.

.

Email this story to a friend Facebook Twitter