Home Campus Directory | A-Z Index

Worthington Scranton holds 44th commencement

A group of graduating students take time to pose for a photo prior to their Commencement ceremony on Friday, May 4.
A group of graduating students take time to pose for a photo prior to their Commencement ceremony on Friday, May 4.
5/4/2012 —

Penn State Worthington Scranton held its 44th Commencement on Friday, May 4 during a ceremony in the campus’ Multi-Purpose Building. 

Penn State Worthington Scranton Chancellor Mary-Beth Krogh-Jespersen, Ph.D. presided, and Frank Marcos, Penn State Worthington Scranton advisory board member and retired vice chairman of Deloitte Tax LLP in New York City, delivered the commencement address. 

Mr. Marcos was introduced by PSWS Advisory Board Chair Maryla Scranton. Kathy Zielinski, campus alumni society president, offered the alumni charge to the new group of Penn State Worthington Scranton alumni.

Dr. Margret Hatch, program coordinator for the campus’ science program and an associate professor of biology, served as faculty marshal for the ceremony.

“On behalf of our entire campus community, I want to express how honored we are to be here tonight to acknowledge and celebrate the accomplishments and hard work of these graduating students,” said Dr. Krogh-Jespersen. 

“We wish these students, now Penn State University alumni, all the best as they leave here to pursue their future endeavors, and we take great pride and pleasure in knowing that we have provided them the tools they need to meet the career and academic challenges that await them.”

Penn State Worthington Scranton granted baccalaureate degrees in American Studies; Business;  English; Human Development and Family Studies; Information Sciences and Technology; Letters, Arts and Sciences; Nursing; Media Studies; and Petroleum and Natural Gas Engineering.

Associate degrees were awarded in:  Building Engineering Technology; Business Administration; Human Development and Family Studies; Information Sciences and Technology; Letters, Arts and Sciences; and Nursing.

Several students graduated with honors of distinction. 

Graduating with Highest Distinction:  Donna M. Pettite, Newfoundland.

Graduating with high distinction: Alyssa A. Eisenbach, Elmhurst Twp.; Diana K. Kloss, Clifton Twp.; Jacklyn S. Smith, Scott Twp.; and Shahub Tossi, Clarks Summit.

Graduating with distinction:  Cheryl A. Evans, Scranton; Brian J. Hughes, Peckville; Nicole L. Kargul, Lake Ariel; Colin Kearney, Dunmore; Kimberly A. Kwitkoski, Waymart; Preston E. Propert, Susquehanna; Jennifer C. Smedley, Carbondale; and April A. Staretz, Simpson. 

The following Penn State Worthington Scranton 2012 graduates, by Penn State college and degree earned are:

Bachelor of Arts, American Studies:  Larissa L. Fallon, Kingsley; Joseph R. Moss, Scranton; and Christopher R. Wallick, Taylor.

 

Associate in Engineering Technology, Building Engineering Technology:  John Alexander III, Olyphant; Alex H. Brady, Clarks Summit; and Robert F. Purcell, Clarks Summit.

 

Associate in Science, Business Administration:  Cheryl A. Evans, Scranton; Kimberly A. Kwitkoski, Waymart; Nicholas C. Reuther Jr., Roaring Brook Twp.; Kristen A. Tiger, Olyphant; and Lisa M. Torch, Throop.

 

Bachelor of Science, Business:  Masi Abdul Latif, Scranton; Robert P. Altemier, Lake Ariel; Cameron G. Canning, Newfoundland; Breeann M. Connellis, Milford; Amy O. Decker, Peckville; Angelo J. Deprimo, Dunmore; Joel Galdieri, Scranton; Jeffrey J. Grizzanti, Greenfield Twp.; Timothy E. Gronski, Jonestown; Casey J. Judge, Taylor; Samantha L. Kenney, Scranton; Brenton A. Ledoux, Tobyhanna; Stacey R. Madden, Lake Ariel; Raymond T. McGarry, Pittston; Lindsey M. Mellow, Jessup; Elijah G. Miller, Harvey’s Lake; Oluyomi A. Ojo, Scranton; Michael J. Orr, Dunmore; Melissa L. Ortins, Pittston;  Cynthia J. Parker, Middletown; Patrick J. Perry, Alexandria, VA; Casey D. Pethick, Newfoundland; Kelsey M. Prestosh, Gouldsboro; Stephen P. Quigley, Dunmore; Anthony Sacco, Scranton; Siobhan E. Sadusky, Bear Creek Twp.; Kathleen M. Shoener, Scranton; Franceska J. Sweeney, Madison Twp.; Shahub Tossi, Clarks Summit; Marc P. Vanston, Jessup; and Joshua B. Wysocki, Olyphant.

 

Bachelor of Arts, English:  Nicole E. Navoczynski, Scranton;

 

Associate in Science, Human Development and Family Studies:  Megan A. Derenick, Taylor; and Kelly M. Diaz, Elmhurst Twp.

 

Bachelor of Science, Human Development and Family Studies:  Michael A. Cipilewski, Waymart; Jacquelin L. Dougherty, Carbondale; Alison C. Durante, Lake Ariel; Melissa M. Dutcher, Scranton; Arielle L. Fallas, Archbald; Bradley C. Howell, Old Forge; Heather Hudak, Jessup; Dana M. Kaspar, Moscow; Rebecca A. Kinsey, Dunmore; Patrick M. Mischello, Old Forge; Stephanie M. Silfee, Scranton; Brandi M. Smith, Madison Twp.; Trudy L. Stranko, Springbrook; Brittany N. Vennero, Throop; and Tessa E. Werner, Clarks Summit.

 

Associate in Science, Information Sciences and Technology:  Casey Dugan, Honesdale; and Gregory A. Santarelli Jr., Jessup.

 

Bachelor of Science, Information Sciences and Technology:  Edward K. Dunsinger, Honesdale; Matthew Esolen, Archbald; Derek J. Gaughan, Nicholson; John M. Hreha III, Archbald; Andrew M. Nichols, New Milford; Christopher C. Proch, Gouldsboro; Preston E. Propert, Susquehanna; Chad M. Smith, Cresco; and Melanie A. Wheeler, Spring Brook Twp.

Associate in Arts, Letters, Arts and Sciences:  Sean Casey, Archbald; Alyssa M. Cianfichi, Roaring Brook Twp.; Brianna J. Ellefsen, Dickson City; Donald W. Holdridge Jr., South Abington Twp.; Marie J. Lavelle, Moosic; and Anjelica R. Sandy, Scranton.

 

Bachelor of Arts, Letters, Arts and Sciences:  Ashley A. Beichler, Dalton; Amber E. Clifford, Throop; Lindsay M. Dwyer, Newfoundland; Patrick Q. Finnerty, Scranton; Deanna E. Kilmer, Scott Twp.; Jennifer J. Kimes, Scranton; Brittni L. Lipinski, Scranton; Nina A. Scavo, Old Forge; Victoria A. Semon, Plains; Shawn M. Thomas, Scranton; Paul A. Tumavitch, Old Forge; and Nadine H. Yedesko, Dupont.

 

Associate in Science, Nursing:  Jill Balko, Scranton; Nicholas J. Barni, Tunkhannock; Gina L. Bonham, Edwardsville; Melissa S. Borys, Carbondale; Leslie L. Buckingham, Avoca; John A. Bukowski, Throop; Maria L. Capwell, Jefferson Twp.; Jacqueline A. Cook, Drexel Hill; Marcus J. Cruz, Scranton; Christina A. Dennis, Dunmore; Thomas F. Doherty, Dunmore; Rachel M. Dubois, Scranton; Alyssa A. Eisenbach, Elmhurst Twp.; Jennifer M. Erdmann, Scott Twp.;  Josue C. Etienne, Philadelphia; Bryana M. Ettinger, Dickson City; Shelly-Ann N. Fagan, Archbald; Allyson K. Favuzza, Madison Twp.; Phailinh Gaylets, Taylor; Althea N. Gonzalez, Scranton; James J. Graham III, Lake Ariel; Jennifer Haney, Dingman’s Ferry; Jessica L. Herb, Harvey’s Lake; Michele J. Herbert, Hop Bottom; Brian J. Hughes, Peckville; Kimberly E. Hunadi, Palmerton; Amy L. Juice, Scranton; William C. Kane, Scranton; Nicole L. Kargul, Lake Ariel; Colin Kearney, Dunmore; Wendy C. Kelly, Newfoundland; Alexa A. Kerecman, Throop; Diana K. Kloss, Clifton Twp.; Kathleen Y. Knott, Jessup; Lindsay M. Kokindo, Dickson City; Christopher P. Lewis, Eynon; Kimberly C. Maddage, Archbald; Brikele Mallick, Carbondale; Amber L. Martin, Moscow; Laura A. Merrill, Olyphant; Tina M. Nagle, Wapwallopen; Nicole A. Nahlen, Dunmore; Nicole M. Negvesky, Tunkhannock; Samantha A. Nelson, Dickson City; Jane A. Osborn, Springville; Diana J. Perciballi, Scranton; Carly A. Porterfield, Scranton; Janine C. Price, Scranton; Meagan D. Prime, Old Forge; Anthony J. Pusateri, Clarks Summit; Kelly A. Reesey, Dunmore; Richard J. Robinson III, Scranton; Autumn S. Rogers, Jessup; Leah N. Roman, Moosic; Melisa S. Seferyn, Shickshinny; Sarahjean D. Seymour, Scranton; Jennifer M. Sheare, Scranton; Tara L. Shoemaker, Dickson City; Dlaurie A. Siclari, Lake Ariel; Erin E. Sillner, Scranton; Jennifer C. Smedley, Carbondale; Kenneth D. Smith, Honesdale; Jennifer N. Soderman, Wilkes-Barre; April A. Staretz, Simpson; Amanda K. To, Pittston; Debra Voytek, Scranton; Justin J. Ware, Clifton; and Dawn M. Warnken, Wyoming.

 

Bachelor of Science, Nursing:  Kathleen T. Barrett, Henryville; April L. Ciesielski, Lake Ariel; Debra L. Desanto, Dunmore; Michael D. Fowler Jr., Scranton; Jill N. Gordon, Schuylkill Haven; Daniel Harmuth, Lake Ariel; Deanna L. Jurbala, Scranton; Hollyanne M. Kupinski, Clarks Summit; Jill Lennon, Dickson City; Todd J. Lucke, Clarks Summit; Kelsey A. Madden, Lake Ariel; Judith A. Mercatilli, Archbald; Danielle A. Ogden, Dunmore; Donna M. Pettite, Newfoundland; Arthur J. Price II, Scranton; Donna M. Rovinsky, Mayfield; Jerome D. Scott Jr., Scranton; John F. Sharp, Dupont; Rhonda F. Sheehan, Eynon; Jacklyn S. Smith, Scott Twp.; Irida Suarez, Gouldsboro; Eric A. Taylor, Pittston; Bianca Warner, Scranton; Tracy Whitman, Scranton; Judith A. Williams, Albrightsville; and Igor V. Yarosh, Honesdale.

 

Bachelor of Arts, Media Studies:  Nicole K. Thomas, Moosic.

 

Bachelor of Science, Petroleum and Natural Gas Engineering:  Patrick J. Cunningham, Peckville.

Email this story to a friend Facebook Twitter