Home Campus Directory | A-Z Index

Worthington Scranton scholarship recipients and donors honored

Alumni association scholarship photo
Alumni Association Executive Director Roger Williams with the 2011 Alumni Association Trustee Scholarship recipients, Michael Ruby, left, and Amber Martin.
10/12/2011 —

This year, Penn State Worthington Scranton awarded 160 scholarships to students enrolled at the campus. Their accomplishments, and the generosity of the donors who provide funding for those scholarships, were celebrated at the campus’ annual scholarship reception October 4, at St. Mary’s Center, which was attended by more than 430 people.

Scholarship funding sources include private, corporate, and University-sponsored scholarships.

The evening’s program included a welcome address by Penn State Worthington Scranton Chancellor Mary-Beth Krogh-Jespersen, Ph.D.., followed by remarks from Campus Scholarship Committee Chairman Paul Perrone. Director of Development Maria Russoniello announced the donors and recipients.

Scholarships and recipients are:

2011 Class Gift Scholarship: Nathanael MacIntire, Hawley.

Ray Alberigi Scholarship: Alison DeWitt, Lake Winola.
John and Patricia Atkins Scholarship: Jacqueline Cook, Scranton.
Herbert T. Axford Memorial Scholarship: Alison DeWitt, Lake Winola; and Amy Smith, Scott Twp.
Barnes & Noble Presidential Scholarships: Efrain Bello, Scranton; Scott Cowan, Greeley; and Marc Rogato, Moscow.

Blue and White Society Scholarship:  Ryan Jenesko, Old Forge.

Louis J. Borini Memorial Scholarship:  Kelsey Edstrom, Taylor.
Margaret Briggs Memorial Scholarship: Sarah Brojack, Lawton; Chelsea Hardler, Honesdale; and Jacklyn Smith, Forest City.

Violet & Richard Byron Scholarship: Paul Propert II, Susquehanna.
Al and Patti Cappelloni Annual Scholarship: Diana Kloss, Clifton Twp.
Atty. Robert A. Cecchini Scholarship: Marian Dean, Mayfield.
CINRAM Scholarship: Emily Dean, South Gibson; and Eryk Skowronski, Dickson City.
Alfred P. (Fred) Ciotti Memorial Scholarship: David Keklock, Archbald; and Victoria Pettinato, Carbondale.
Janet A. Cottone Memorial Scholarship in Nursing: Stephanie Evans, Jessup; Brian Hughes, Peckville; Christopher Lewis, Eynon; and D. Laurie Siclari, Lake Ariel.
Harry Dickstein Memorial Scholarship: Stephen Gitkos, Scott Twp.; and Amanda Iffert, Chinchilla.
The Darlene Ann Dunay Annual Scholarship: Arthur Price, Scranton.
Dunmore Lions Club Scholarship:  Kara MacClean, Dunmore; and Justin Malone, Dunmore.
David M. and Aleen F. Epstein Scholarship: Kyle Walsh, Jermyn.
Eureka Scholarship: Morgan Casarin, Jessup; Ciara Gardner, Pittston; and Angeline Wauran, Scranton. 

Albert Sr. and Mary Alunni Fagnani Memorial Scholarship/Stanley and Mary Sislo Annual Memorial Scholarship: Walter Clark, Lake Ariel; Amy Decker, Peckville; Patrick Perry, Scranton; and Sean Tossi, Clarks Summit.

Mary Lee Fitzgerald Scholarship:  Nathaniel Carter, Montrose.
James D. and Margaret S. Gallagher Honors Scholarship: Sarah Hammond, Lake Ariel.
Galleta-Dreater ASHRAE Scholarship: Shane Richardson, Jermyn.
James P. and Catherine M. Gilligan Memorial Scholarship: Megan Davis, Lake Ariel; Daniel Harmuth, Lake Ariel; Allison Macias, Scranton; and Devin McGregor, Dunmore.
The Gelb Foundation Scholarship: Marian Dean, Mayfield.
Greater Scranton Jaycees Scholarship: Efrain Bello, Scranton.
Greater Scranton Penn State Chapter Scholarship: Vanessa Donatello, Taylor; Andrew Salva, Mayfield; and Molly Schick, Scranton.
Keith Grover Memorial Scholarship: Dylan Wrobleski, Scott Twp.
Hahnemann/CMC Nursing Alumni Trustee Scholarship: James Graham, III, Lake Ariel; Brian Hughes, Peckville; and April Staretz, Simpson.
Marie D. and John T. Howe Memorial Scholarship: Vincent DiNoto, Lake Ariel.

Frank and Jean Hubbard Scholarship: Amanda Cardillo, Jefferson Twp.; Nicholas Hunt, Moscow; Danielle Kubelus, University Park; Thomas Kubelus, Springbrook Twp.; Alexandra Paradise, Moscow; Kelsey Stewart, Madison Twp.; Franceska Sweeney, Madison Twp.; and Elizabeth Zawicki, Jefferson Twp.
Information Sciences & Technology Scholarship: Earl Sohns, Scranton.
Internal Commonwealth Scholarships: Maura Andrews, Throop; Henry Cannon, Bloomfield, N.J.; Kaitlyn Carey, Hawley; Michael Dorio, Scranton; Sarah Hammond, Lake Ariel; David Keklock, Archbald; Michael Keogh, Kingsley; Rebecca Nagurney, Throop; Jazmine Owens, Scranton; Vansh Patel, Scranton; Christopher Pipitone, Jefferson Twp.; Marc Rogato, Moscow; James Sagona, Scranton; Emily Samson, Lake Ariel; Molly Schick, Scranton; Thomas Shields, Scranton; Mary Skurnowicz, Nicholson; Sarah Snyder, Jermyn; Matthew Tinklepaugh, Lake Ariel; Chelsea Wallis, Carbondale; Kyle Walsh, Jermyn; and Dylan Wrobleski, Scott Twp.

Jack Jones Memorial Scholarship: Wendy Kazmierski, Blakely.
Kato Family Scholarship:  Tia Bird, Scranton.

Grace Keen Scholarship: Elisabeth Cohen, Dunmore.

Kerber Family Scholarship in memory of Lottie Johns Bosher:  James Sagona, Scranton.
Sharon Baldassari Kornfield Memorial Scholarship: Chelsea Wallis, Carbondale.
Bayard D. and Ethel M. Kunkle Scholarship: Kelsey Edstrom, Clarks Summit; Amber Gurke, Lake Ariel; Heather Konrad, Bloomsburg; Kristian Ng, Scranton; D. Laurie Siclari, Lake Ariel; and Kyrra Struble, White Mills.
Erich Kurash Memorial Scholarship: Jonathan Runco, Throop.
Keystone Sanitary Landfill Scholarship: Nathan Kline, Dickson City; Maria Lawrence, Dunmore; and Rebecca Nagurney, Throop.

Anita and George Lesho Scholarship: Maura Andrews, Throop.
Anne E. Lohmann Memorial Scholarship: Amanda Roman, New Milford.
Eugene and Bonnie Long Scholarship for Veterans: Christopher Hunt, Pocono Summit.
M&T Bank Scholarship:  Jeffrey Williams, Scott Twp.

Albert J. and Catherine Magnotta Memorial Scholarship: Anthony Knight, Moscow; and Colin McDonough, Moscow.
Lester and Helen Male Memorial Scholarship: Joseph Tutino, Old Forge.
Dorothy Schnerr Minelli Memorial Scholarship: Anthony Possanza, Archbald.
Gino and Jean Cavalieri Mori Scholarship: Alyssa Antonio, Old Forge.
Primo and Vittoria Ciuferri Mori/Paul Robeson Memorial Scholarship: Althea Gonzales, Scranton.
Eugene C. “Jake” Mullen Memorial Scholarship: Emily Samson, Lake Ariel.
Jacquelyn Nichols Memorial Scholarship: Christina Polinsky, Roaring Brook, Twp.
Winifred and Gerald Payne Memorial Scholarship: Amanda Gower, Clarks Summit.
Penn State Alumni Association Trustee Scholarship for Penn State Worthington Scranton: Amber Martin, Moscow; and Michael Ruby, Moscow.
Penn State Worthington Scranton Scholarship: Scott Cowan, Greeley; Nathanael MacIntire, Hawley; Mitchell Miller, Duryea; and Krishna Patel, Scott Twp.
Penn State Worthington Scranton Trustee Scholarship: Laura Bukowski, Throop; and Alexander Chesney, Scranton.
Penn State Worthington Scranton Alumni Society Scholarship: Bhavin Patel, Scranton; and Emily Reynolds, Greentown.

Penn State Worthington Scranton Jazz Band/Chorale Scholarship: Christian Chludzinski, Thompson; and Nicholas Lawrence, Dunmore.
Penn State Worthington Scranton Lion Ambassador Scholarship: Diana Kloss, Clifton Twp.
Rice-Butler Family Scholarship: Joelle Ryan, Gouldsboro.
Joan B. and Clayton A. Richmond Memorial Scholarship: Laurie Deininger, Moosic.
Nicholas and Diane Scandale Scholarship: Nisherag Gandhi, New Jersey.
Schautz Family Scholarship: Zachary Hill, Pittston; Gregory Leister, Canadensis; and Hunter Marcy, Kingsley.
The Scranton Chapter of UNICO: Andrew Salva, Mayfield.
The Scranton Times-Tribune Scholarship: David Haas, Peckville.
Sheridan Family Scholarship:  Melinda Ross, Duryea.

James T. Skibinski Memorial Scholarship: Tyler Smith, Simpson.
William S. (Billy) Soose Memorial Scholarship: Emily Reynolds, Greentown.
Betty and Armond Strutin Memorial Scholarship: Kathleen Mason, Scott Twp.; and Arkadiusz Zwiercan, Moscow.
Christopher Sturchio Memorial Scholarship: Brikele Mallick, Carbondale.
James W. and Noel M. Thomas Family Scholarship:  Christopher Krouchick, Scranton.

Warren and Agnes Thomas Memorial Scholarship: Allison Macias, Scranton.
Thomson Scholarship: Chad Griffith, Dickson City.
David and Joyce Mack Tressler Scholarship: Caitlyn Floyd, University Park; and Lisa Hatton, University Park.
United Gilsonite Laboratories Scholarship: Emily Enkulenko, Scranton; and Vansh Patel, Scranton.
Richard M. and Jean McNichols Walsh Scholarship: Michael Dorio, Scranton.
The Wayne-Pike Penn State Chapter Scholarship: Kaitlyn Carey, Hawley; and Scott Cowan, Greeley.
Dr. Stephen J. and Essie Weissberger Scholarship - in memory of Harry and Leah Weissberger and Sam and Irene Zilenchick: Vanessa Donatello, Taylor.
Wells Fargo Bank Scholarship:  Katherine DiBello, Roaring Brook Twp.

WFWB Trustee Scholarship: Samantha Nelson, Dickson City; and James Wilson, Milanville.
H. Leigh Woehling Memorial Scholarship:  Amy Smith, Scott Twp.

John Woloschuk Memorial Scholarship: Peter Sutor, Mount Pocono.
Women in IST Scholarship: Alicia Ceccacci, Madison Twp.
Joseph, Sr., and Catherine Zaydon Memorial Scholarship – with children Dr. Joseph, Jemille, and John: Wendy Kelly, Newfoundland; Kirsten Stevens, Forty Fort; and Jennifer Tuey, Carbondale.

 

Email this story to a friend Facebook Twitter