Home Campus Directory | A-Z Index

Worthington Scranton Holds Commencement Ceremony

marshall_baildon
5/19/2008 —

Penn State Worthington Scranton recognized academic achievement and presented diplomas to baccalaureate and associate degree graduates in a ceremony on Friday, May 16.

Penn State Worthington Scranton Chancellor Mary-Beth Krogh-Jespersen, Ph.D., presided, and Atty. Dante A. Cancelli gave the commencement address.  Dr. John Baildon, who is retiring after 38 years of teaching at the campus, was Faculty Marshal.

During the ceremony, Dr. Baildon, an associate professor of mathematics, carried a special mace that was presented to him by Dr. Krogh-Jespersen during a recent campus reception held to honor his many years of service at Worthington Scranton and to celebrate his retirement.

Dr. Baildon announced his retirement this year, after 38 years of teaching at Penn State Worthington Scranton, and serving as the Faculty Marshal at its Spring commencements for many years.

Penn State Worthington Scranton granted baccalaureate degrees in American Studies; Business; Human Development and Family Studies; Letters, Arts and Sciences; Nursing; Information Sciences and Technology; Journalism; Elementary and Kindergarten Education; Hotel, Restaurant and Institutional Management; English; and Political Science.

Associate degrees were awarded in:  Business Administration; Human Development and Family Studies; Letters, Arts and Sciences; Building Engineering Technology; Nursing; and Information Science and Technology.

Several students graduated with honors of distinction.  Graduating with highest distinction were:  Olga Gutenko, Carina B. Loughner, Jessica M. McDermott, Beth A. Mellin; Kimberly R. Neesan-Johnson, and Joseph J. Ranner.

Graduating with high distinction were:  Geri A. Buckwalter, Timothy J. Grier, Kathleen M. Parlanti and Cheryl L. Woods.

Students graduating with distinction were:  Betsy L. Albers, Robert M. Armstrong, Lori A. Faraday, Jennifer N. Gorke, Robert C. Markowski, Nichole M. McIntosh, Lauren A. Noreika, Sharon J. Phillips, Laura J. Salvati and Kevin G. Turano.

“It is with great pride that we acknowledge the accomplishments and hard work of these graduating students,” said Dr. Krogh-Jespersen.  “We wish them all the best as they leave here to pursue their future endeavors and take great pleasure in knowing that we have provided them the tools they need to meet the career and academic challenges that await them.”

Graduates were introduced by Dr. Michael P. Mahalik, director of academic affairs at Penn State Worthington Scranton.

Introducing Commencement Speaker Attorney Dante A. Cancelli, was Advisory Board Chairman Robert E. Quinnan.  Louis Ingargiola, campus alumni society president offered the charge to the new group of Penn State Worthington Scranton alumni.

The following Penn State Worthington Scranton 2007 graduates, by Penn State College and degree earned are:

Bachelor of Arts in American Studies:  Victoria M. Giambrone, Scranton; Timothy J. Grier, Wilkes-Barre; Joseph M. Kashuba, Scranton; and Sheila S. Sankar, Archbald.

Associate in Science in Business Administration:  John J. DePrimo, Lake Ariel; Bridget C. Fanning, New York City; Chantel E. Goodwin, Dushore; Sarah Kryeski, Moosic; Robert C. Markowski, Scranton; Beth A. Mellin, Jermyn; Jeffrey Nelson, Dunmore; Joseph F. Reithmeier, Southhampton; Lisa Russo, Scranton.

Bachelor of Science in Business:  Stefanie M. Avellino, Jessup; Jameson R. Best, Scranton; Alex J. Boccardo, Olyphant; Amy Bochnovich, Mayfield; Michael W. Bonczar, Clark’s Green; Jonathan E. Borosky, Dalton; Benjamin B. Bray, Pocono Lake; Richard S. Butler, Scranton; Michael J. Carrera, Olyphant; Christopher J. Connor, Scranton; Michael H. Corrigan, Carbondale; Brooke M. Craven, Avoca; Brittany DeMeck, Madison Twp.; India J. Dickerson-Wilson, Tobyhanna; Joseph J. Ditchkus,  Lake Ariel; Allison M. Emmi, Archbald; Joann H. Fanning, Dunmore; Stephanie A. Ferraro, Jermyn; Michael Flynn, Scranton; Natalie A. Gall, Clark’s Summit; Robert M. Grady, Throop; Richard E. Grzyboski, Jr., Moosic; Olga Gutenko, Tallin; Wayne A. Hadley, Jr., Duryea; Kevin P. Hanley, Moosic; Harry W. Henderson, Scranton; Amy L. Hirschler, Scranton; Ryan C. Hydock, Clark’s Summit; Mark M. James, Scranton; Kathryn Kerr, Hallstead; Michael T. Kudrich, Dickson City; Amber L. Legg, Duryea; Matthew A. Loeschorn, Milford; Carina B. Loughner, Youngwood; Keith D. Macik, Dalton; Lisa M. Malsberger, Archbald; Matthew T. Martarano, Dickson City; Sean J. McGraw, Pleasant Mount; Kevin F. McCormick, Scranton; David J. Mitchell, Scranton; Kimberly R. Neesan-Johnson, Archbald; Jonelle J. Nemerovich, Throop; Lauren A. Noreika, Dallas; Krysty A. Petrucci, Scranton; Robert T. Pettinato III, Scranton; Stephen J. Radle, Avoca; Sean G. Ramirez, Lake Ariel; Joseph J. Ranner, Honesdale; Francesca M. Reakes, Moscow; Wendy L. Rivezzi, Lake Ariel; Gary G. Roberts, Moscow; Sarah A. Rokosz, Wyoming; Laura J. Salvati, Lake Ariel; Carla L. Smith, Throop; James D. Somonski, Scranton; Melanie A. Stevens, Dickson City; Jerel L. Titus, Harvey’s Lake; Brian L. Torvinen, Scranton; Kevin G. Turano, Browndale; Melissa A. Vagnarelli, Jessup; Kevin P. Walker, Dunmore; William M. Warrick, Jr., Scranton; John Weaver, Pleasant Mount; Sean M. Wetzel, Scranton; Zachary A. Zehner, Dickson City.

Associate of Science in Human Development and Family Studies:  Brandy D. Champagne, Carbondale; and Tiffanie G. Lombardi, Old Forge.

Bachelor of Science in Human Development and Family Studies:  Deidre J. Cotillo, Peckville; Amanda L. Gilroy, Scranton; Mary G. Iveson, Susquehanna; Rebekah E. Kozak, Scranton; Lauren Leombruni, Throop; Katherine E. McGovern, Scranton; Nichole M. McIntosh, Moscow; Meghan C. Murray, Scranton; Maureen T. Timlin, Scranton; and Erica A. Vail, Jermyn.

Associate Degree in Letters, Arts and Sciences: Michael D. Fowler, Jr., Scranton; Janice M. McDermott, Dupont; Cindy M. Mintz, Olyphant; Christopher J. Mrykalo, Clark’s Summit; and Morgan T. Vonbergen, Moscow.

Bachelor of Arts in Letters Arts and Sciences:  Renee M. Clouden,  Scranton; Joseph P. Madus, Jr., Clark’s Summit; Jessica M. McDermott, Avoca; and Patrick J. Noone, Jessup.

Associate Degree in Engineering Technology/Building Engineering Technology:  Robert M. Armstrong, Jr., Throop; Louis A. Gonsauls, III, Childs; and Danielle C. Maroni, Dupont.

Associate in Science in Nursing:  Erin K. Boyarsky, Olyphant; Geri A. Buckwalter,  Honesdale; Colleen J. Casey, Lititz; April L. Ciesielski, Lake Ariel; Kelly M. Corrigan, Carbondale; Jason M. Crambo, Moscow; Amy J. Cutrona, Scranton; David M. Czar, Dunmore; Taryn L. Emmett, Carbondale; Sarah L. Evanina, Olyphant; Ashley N. Franklin, Moosic; Andrea M. Gilpin, Waymart; Jennifer N. Gorke, Madison Twp.; Bendu H. Haynes, Philadelphia; Kathleen Hoban, Taylor; Melissa D. Hooker, Honesdale;  Ingeborg Juchum, Greentown; Michelle M. Kofel, Dunmore; Keith T. Lashinski, Dickson City; Donna McCarthy, Scranton; Alice M. McConnell, Gouldsboro; Lauren M. Mudrick, Reeders; Michelle Natishak, Scranton; Bridget J. Nichols, Dunmore; Marjorie A. Pettit, Madison Twp.; Neva Rebecca Pratt, Scotrun; Joanne O. Rolston, Madison Twp.; Tracy L. Schneider, Honesdale; Katherine A. Schuster, Scranton; Loring Skerel, Clark’s Summit; Gloria A. Slawitsky, Archbald; Anthony R. Smith, Scranton; Irida Suarez, Gouldsboro; and Denise M. Walker, Susquehanna.

Bachelor of Science in Nursing:  Toni A. Abda, Clark’s Summit; Betsy L. Albers, Newfoundland; Sherri L. Barrett, Greentown; Mary B. Farrell, Dunmore; Linda D. Gigliotti, Carbondale; Jamie E. Hunt, Dalton; Michael T. Ipekdjian, Scranton; Wendy A. Mancuso, Scranton; Megan J. McLaughlin, Dunmore; Kathleen M. Parlanti, Clark’s Summit; Sharon J. Phillips, Clark’s Green; Rebecca E. Rust, Factoryville; Jane Saltisiak, Archbald; Elena M. Sanfilippo, Scranton; Mary E. Summa, Scranton; Kristen J. Sweeney, Hawley; Cheryl L. Woods, Honoesdale; and Theresa A. Zdaniewicz, Falls.

Associate in Science in Information Sciences and Technology:  Richard N. Esposito, Lake Ariel; and Norbert R. Jurkiewicz, Scranton.

Bachelor of Science in Information Sciences and Technology:  Michael P. Bender, Pittston; Kevin C. Black, Olyphant; Patrick J. Conlin, Laflin; Lori A. Faraday, Scranton; David J. Harvey, Jr., Tunkhannock; Norbert R. Jurkiewicz, Scranton;  Paul J. Locks, Scranton; Harry T. Perlmutter, Moscow; Garret J. Podunajec, Prompton; Jennifer A. Rhatigan, Lake Ariel; Mark D. Smerdon, Jr., Moosic; Christina M. Telesino, Clark’s Green; Kenneth R. Wehrmann, Scranton; Brandon C. Woelkers, Dunmore; and Timothy J. Yale, Milan.

Bachelor of Arts, Journalism:  Melissa S. Gebert, Carbondale.

 

Bachelor of Science in Elementary and Kindergarten Education:  Sara Bryk, Dupont.

 

Bachelor of Science in Hotel, Restaurant and Institutional Management:  Helayna R. Bukowski, Throop.

 

College of The Liberal Arts, Bachelor of Arts in English: Melissa S. Gebert, Carbondale.

Bachelor of Arts in Political Science:  Jamie T. Schickley, Lake Ariel.

 

University College, Bachelor of Arts in English:  Alayna M. Snyder, Wilkes-Barre.

Email this story to a friend Facebook Twitter